עמוד ראשי     |      הוסף אתר     |      אודות     |      צור קשר    |      פרסם באתר      ישנם 199 אתרים מאונדקסים
פורום פלילי פורום רשלנות רפואית פורום פשיטת רגל והוצל"פ
פורום נזקי גוף ותאונות פורום זכויות עובדים ודיני עבודה פורום דיני משפחה וגירושין

שכ"ט עורך דין בתביעת פיצויים אחרי תאונה

רבים שואלים בנושא קביעת גובה שכר הטרחה אותו אנו גובים, בעת הגשת תביעת פיצויים בשמו של נפגע תאונת דרכים. עורך דין עופר סולר המייצג נפגעי תאונות דרכים, מסביר כיצד נקבע שכרו של עורך הדין המייצג אדם הנפגע בתאונה בתביעת פיצויים לפי חוק הפלת"ד.

המונח שכר טרחה מתייחס לסכום אותו משלם הלקוח עבור העבודה שמבצע עורך הדין במסגרת הטיפול בענייניו. באופן כללי, סוגיה זו נתונה לשיח בין הצדדים וההסכם שנחתם בסופו של יום טרם תחילת הייצוג כפוף לכללים הרגילים של דיני החוזים.

בעברית פשוטה, ניתן להתמקח ולנהל משא ומתן מול עורך הדין. ההסכמות שאליהן תגיעו יהוו בסיס להכנת הסכם שכר טרחה כתוב, עליו חותמים הצדדים כאשר עותק מההסכם החתום צריך להשאר בידי הלקוח ובידיו של עורך הדין כנהוג בעת חתימה על חוזה עסקי.

הגבלות על שכר הטרחה לפי חוק

יחד עם זאת על מנת לשמור על כבוד המקצוע ורמת התנהלות הוגנת כלפי הלקוח במקרים של נזקים שנגרמו כתוצאה מתאונות דרכים נקבע בסעיף 16 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים תשל"ה-1975 הסדר מיוחד לעניין זה.

כך נקבע בסעיף 16(א) שתחת אישורו של שר המשפטים תקבע המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין תעריף של שכר טרחה מקסימאלי לעורך הדין על טיפול בתביעת פיצויים של נפגע תאונת דרכים ובתנאי שהתשלום שייקבע שיהיה מותנה בתוצאה של הטיפול המשפטי לא יהיה גבוה מ-8% מהסכום שהסכימו הצדדים שהנפגע זכאי לקבל ובמקרה שהתנהלו הליכים משפטיים לא יותר מ-13%, כאשר במידה והפרט שילם מעבר לסכומים אלו הוא זכאי להחזר.

בהמשך, המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין קבעה בהתאם לסעיף 16 לחוק את כללי לשכת עורכי הדין (תעריף מקסימאלי לשכר טרחה בטיפול בתביעות לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים) תשל"ז-1977 בהם נקבע שאם התיק הסתיים בפשרה שהושגה עם חברת הביטוח לפני שהוגשה תביעה שכר הטרחה יהיה 8% מסכום הפיצוי בתוספת מס ערך מוסף, קרי מע"מ.

היית מעורב בתאונה ורישיון הנהיגה שלך לא היה בתוקף?

בדומה, אם התיק הסתיים בפשרה מול חברת הביטוח אחרי שהוגשה התביעה לבית המשפט שכר הטרחה יהיה בגובה 11% מסכום הפיצוי בתוספת המע"מ. במקרים בהם התיק לא הסתיים לפני קבלת פסק דין בעניין מטעם בית המשפט, הפיצוי יהיה בגובה 13% מהסכום שקבע בית המשפט בתוספת המע"מ.

גובה מס הערך המוסף לעניין זה יהיה בשיעור בו חייב עורך הדין בהתאם לחוק מס ערך מוסף תשל"ו-1976.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי הסכומים אליהם מתייחס החוק אינם כוללים את ההוצאות הנלוות בדרך כלל לטיפול בעניינים משפטיים הכוללות את תשלום האגרה לבית המשפט במקרה של הגשת תביעה, צילומי מסמכים הנדרשים לצורך העניין ועוד.

היית מעורב בתאונת פגע וברח?

חובה לציין אף כי בהגשת תביעה לפיצויים בשל תאונת דרכים, הנפגע משלם אגרה חלקית של 591 שקלים אם התביעה הוגשה לבית משפט השלום ו-1,107 שקלים אם התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי.

פסק דין בנושא שכ"ט עורך דין מייצג

בר"ע 1239/06 עינב נ' קושלניקוב - תביעה לשכר טרחה בעניין תביעה שעסקה בתאונת דרכים. אחרי טענות שונות לגבי אופן הטיפול בנושא ביקשה הלקוחה להעביר את העניין אל עורך דין אחר. התביעה הוגשה בטענה שהלקוחה לא שילמה לעורך הדין כראוי בהתאם למה שהוסכם בין הצדדים בהסכם שכר הטרחה, אלא רק חלק מהכסף. בית המשפט לתביעות קטנות דחה את טענתו ומכאן הערעור.

כבוד שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב רות לבהר שרון דחתה בנסיבות המקרה את הערעור וקבעה שאין הצדקה שלקוח ישלם מעבר לסכום שנקבע בחוק שעליו לשלם, אך עליו לקחת בחשבון מראש שאם הוא ביקש להעביר את התיק לעורך דין אחר, ייתכן והוא יצטרך לשלם סכום כלשהו לעורך הדין הראשון.

ליחצו לפניה אל: עורך דין תאונות דרכים


עורכי דין שהצטרפו אלינו:
עורך דין בירושלים
דביר רייכרט שורץ - משרד עורכי דין פלילי בצפון
רעות אליהו ושות' משרד עורכי דין בישראל
פורום פטנטים וקניין רוחני - הגנה על הזכויות שלך!
עורך דין פטנטים וקניין רוחני - עו"ד נח שלומוביץ'
בן עמי ערן - עורך דין תעבורה למקרי נהיגה בשכרות
ערן בן עמי - עורך דין פלילי ברמת גן
זכויות עובדת במהלך הריון - חשוב לדעת!
עו"ד פלילי גיל באיער - משרד עורכי דין במרכז
אברמסון חוקרים פרטיים - משרד חקירות מורשה
עו"ד ירון חיים - דיני מיסים וחשבונאות מס
עורך דין מומחה להליכי גירושין
עו"ד קרני שלו - דיני משפחה באזור המרכז
ליאור בנימין - עורך דין פלילי בחיפה והצפון
המרכז לנדל"ן בניה ואדריכלות
משרד עורכי דין בוכובזה את סיילס
זיו פוקס ושות - משרד עורכי דין ונוטריון בחיפה
אורי בוים עורך דין ומגשר - תביעות משרד הבטחון
דן לימור - משרד עורכי דין בדיני המשפחה ר"ג
תאונות ילדים ונזיקין - משרד עורכי דין אגו, בועז גבאי
ארנסט גדייב משרד עורכי דין לדיני מקרקעין ונדל"ן
עורך דין גירושין במרכז - עו"ד לוסי מאיר
משרד עורכי דין סידי - דיני משפחה והליכי גירושין
אריאלה רוזנטל סודרי - משרד עו"ד לפשיטת רגל
משרד עורכי הדין רייזמן, אפרתי, לשם ושות' - הוצל"פ

מידע משפטי באתר רציו:
מפת האתר | תקנון